عزم دولت براى رفع مشكل بيكارى جوانان جدى است

 صبح دير روز چهارشنبه در مصاحبه با سيماى جمهورى اسلامى ايران در ارائه «گزارش عملكرد دولت در 45 روز گذشته به مردم» با تشريح مهمترين اقدامات دولت از جمله براى كنترل مصرف بنزين، رفع مشكل بيكارى جوانان و تسريع در عمران و سازندگى كشور با اشاره به جلسات متعدد مسئولان دولتى براى پيگيرى برنامه اشتغال زايى از جمله جلسات رئيس جمهور با استانداران و رؤساى شعب سرپرستى بانكها در استانها گفت: دولت 180 هزار ميليارد ريال از منابع بانكى براى طرحهاى اشتغال زاى زودبازده در سراسر كشور اختصاص داده است.
وي افزود: جوانان بايد براى ساختن كشور، وارد صحنه شوند و در مناطق مختلف و باتوجه به توانائيها و سلايق خود با مراجعه به شوراى اشتغال استان محل سكونت مستقر در استانداريها، طرحهاى اشتغال زايى خود را در زمينه هاى مختلف صنعتى، معدنى، كشاورزى، توليدى و ديگر بخشها ارائه كنند تا پس از تأييد از تسهيلات بانكى كم بهره استفاده كنند.
رئيس جمهور با تاكيد بر حمايت دولت از نيروى كار به موضوع اعزام نيروى كار به خارج از كشور هم اشاره كرد و گفت: در اين بخش نيز كارهاى خوبى انجام شده كه پس از نهايى شدن به آگاهى مردم عزيز خواهد رسيد.
احمدى نژاد با بيان اين كه بيش از دو سوم منابع بانكى كشور براى استفاده در صنايع بزرگ و فعاليتهاى اقتصادى كلان در نظر گرفته شده است، از سرمايه گذاران داخلى و خارجى براى استفاده هر چه بيشتر از فرصت هاى سرمايه گذارى به وجود آمده در كشور دعوت كرد. وي روند سرمايه گذارى در كشور از جمله سرمايه گذارى خارجى در بخشهاى فولاد، آلومينيوم و نفت و گاز و معدن را خوب ارزيابى كرد و گفت: دولت مصمم به محدود كردن توسعه سرمايه گذارى دولتى است، لذا فرصت بسيار خوبى براى سرمايه گذاران ايرانى و خارجى فراهم شده تا با آرامش براى كمك در عمران و آبادانى كشور سرمايه گذارى كنند. رييس شوراى اقتصاد در بخش ديگرى از سخنان خود به تلاشهاى دولت براى كنترل افزايش بى رويه مصرف بنزين در كشور به منظور جلوگيرى از تلف شدن سرمايه هاى ملى و بيت المال اشاره كرد و افزود: اكنون سالانه حدود 12 ميليارد دلار بنزين در كشور مصرف مى شود كه اين رقم تقريباً با ميزان هزينه اى كه دولت از محل درآمدهاى نفتى صرف اداره امور جارى كشور مى كند برابر واز بودجه عمرانى كشور بيشتر است.
احمدى نژاد با بيان اين كه افزايش مصرف بى رويه بنزين از سوى ديگر موجب افزايش آلودگى هوا در شهرهاى بزرگ و پيامدهاى آن و نيز ترافيك بيشتر و تلف شدن وقت مردم مى شود،افزود: دولت براى حل ريشه‌اى اين مشكل از سال گذشته برنامه ريزى را آغاز كرد و در قالب تبصره 13 قانون بودجه 85 اقداماتى را در سه فصل پيش بينى كرد كه امسال اجرايى خواهد شد.
رييس جمهور با تأكيد بر توسعه حمل و نقل عمومى در كشور براى كاهش مشكلات گفت: قرار است در طول چهار سال حداقل 400 كيلومتر به شبكه ريلى كشور افزوده شود و از سوى ديگر با توجه به اين كه 60 درصد مصرف بنزين در 16 شهر بزرگ كشور است، دولت قصد دارد حمل و نقل عمومى اعم از ريلى و ناوگان اتوبوسرانى و تاكسى را گسترش دهد.
احمدى نژاد با بيان اين كه در اين راستا دولت 5/38 درصد از بهاى خريد 8500 دستگاه اتوبوس شهرى جديد در سال جارى را خواهد پرداخت و آنها را به منظور توسعه شبكه حمل و نقل عمومى شهرهاى بزرگ در اختيار شهردارى ها قرار خواهد داد، افزود: اميدواريم شهردارى ها بتوانند با جذب اين اتوبوسها و فراهم كردن زمينه استفاده آسان عموم مردم از آنها، موجب تحرك بيشتر حمل ونقل عمومى درون شهرى شوند.
رئيس جمهور همچنين برنامه ريزى براى افزايش ناوگان تاكسيرانى در شهرها بخصوص با استفاده از خودروهاى ون را از ديگر اقدامات در اين راستا عنوان كرد. دكتر احمدى نژاد استفاده از سوخت جايگزين و دو گانه سوز كردن خودروها را فصل ديگر برنامه دولت در راستاى كنترل مصرف بنزين و كاهش مشكلات حمل و نقل عمومى ذكر كرد و افزود: كشور ما از منابع فراوان گاز طبيعى برخوردار است كه نسبت به بنزين و گازوئيل آلودگى كمترى دارد و با توجه به اينكه 7 ميليون سوارى در كشور در حال تردد است و سالانه يك ميليون دستگاه نيز به آن اضافه مى شود، بايد هر چه سريعتر با ايجاد جايگاه هاى عرضه گاز در سراسر كشور و سرعت بخشيدن به دوگانه سوز كردن خودروها، از اين طريق نيز به كاهش مصرف بنزين كمك كرد.
رئيس جمهور افزود: دولت مقرر كرده است از اول تيرماه 86 همه كارخانجات خودروسازى داخلى موظف به توليد سوارى هاى دو گانه سوز باشند،تا سرعت استفاده از سوخت جايگزين در كشور افزايش يابد.
وي همچنين تسريع روند از رده خارج كردن خودروهاى فرسوده را از ديگر اقدامات دولت در اين راستا عنوان كرد و افزود: با آنكه از رده خارج كردن تعداد زيادى خودروى فرسوده كار بسيار مشكلى است و نياز به فراهم كردن عوامل گوناگونى دارد اما عزم دولت براى از رده خارج كردن 5/1 ميليون خودروى فرسوده در 4 سال آينده جدى است و منابع مالى خروج 250 هزار خودروى فرسوده را در بودجه امسال در نظر گرفته است.
احمدى نژاد همچنين به تاكيد دولت بر اجراى سياست تمركز زدايى اشاره كرد و افزود خروج گروه نخست از شركتهاى دولتى از تهران كه ابلاغ خارج شدن آنها از پايتخت اعلام شده تا پايان خرداد آغاز مى شود.
احمدى نژاد توجه بيشتر به سازندگى عمرانى را يكى ديگر از فعاليتهاى مهم دولت در سال 85 دانست و گفت: با انعقاد موافقتنامه دستگاه‌ها با سازمان مديريت و برنامه ريزى در هفته نخست آغاز سال و تخصيص منابع مالى ،اميدواريم بودجه عمرانى مصوب مجلس شوراى اسلامى را در 6 ماه نخست سال به درستى هزينه كنيم و سپس با تقديم لايحه متمم بودجه، روند سازندگى را تسريع بخشيم .
رئيس جمهور همچنين در بخش ديگرى از سخنان خود به برگزارى طرح هجرت 3 در تابستان امسال اشاره كرد و افزود: در طول سالهاى گذشته تعداد زيادى از جوانان دانشجو و دانش آموز به صورت خود جوش با حضور در مناطق مختلف كشور به ويژه روستاها و مناطق محروم داوطلبانه اقدام به كمك در آبادانى وعمران اين مناطق مى كردند.
وي افزود: دولت امسال با توجه به حجم زياد درخواست‌ها و نيروى فراوان جوانان پرشور و با نشاط تصميم گرفت با يك سازماندهى جامع و فراگير ميان دستگاه ها در قالب طرح بسيج سازندگى اقدام به نهادينه كردن اين حركت مردمى و حمايت همه جانبه از آن كند و با برنامه ريزى انجام شده قرار است در تابستان امسال دو ميليون نفر - روز صرف سازندگى و عمران مناطق محروم و روستايى كشور شود.
رئيس جمهور حمايت از توليد مسكن ارزان قيمت و اعطاى وام هاى مختلف به قشرهاى گوناگون جامعه را از سياست هاى دولت در بخش مسكن برشمرد و بااشاره به تلاش براى بازسازى مناطق زلزله زده، از پيشرفت بسيار خوب بازسازى در مناطق زلزله زده استان لرستان به ويژه مناطق روستايى خبر داد و گفت: با همكارى شهرداريها اميدواريم بازسازى اوليه مناطق شهرى آسيب ديده از زلزله نيز تا پيش از فرارسيدن فصل سرما، پايان يابد.
احمدى نژاد در بخش ديگرى از سخنان خود با تاكيد بر عزم دولت براى اصلاح ساختار ادارى و مبارزه با مفاسد گفت: دولت موظف به مسدود كردن راه هاى گريز از قانون است و تلاش مى كند دست سوءاستفاده كنندگان از بيت المال را قطع كند، كه اين امر به همكارى، حمايت و ارشادمردم نيازمند است هر چند ميزان تخلفات نسبت به گذشته ،كاهش چشمگيرى يافته است .
وي در ادامه «گزارش عملكرد دولت به مردم» به فعاليت هاى دولت در حوزه سياست خارجى اشاره كرد و افزود: در اين حوزه، دولت روزهايى پركارى را پشت سر گذاشت و علاوه بر ملاقاتها، مكاتبه ها و سفرهاى مسوولان ايرانى به كشورهاى ديگر نظير شركت در اجلاس سران اكو در جمهورى آذربايجان و سران گروه دى هشت در اندونزى و سفرهاى مقامات ديگر كشورها به ايران، موضوع ارسال نامه به رئيس جمهور آمريكا نيز بحث مهمى بود كه با آماده شدن نامه هايى ديگر با مضامين متفاوت، ارسال نامه به سران كشورهاى جهان ادامه مى يابد.
رئيس جمهور، سفرهاى استانى را يكى از فعاليتهاى مهم دولت دانست و گفت: در سال جديد هيئت دولت 4 سفر استانى داشته كه نتايج بسيار مطلوبى براى مردم اين مناطق در پى داشته است و هيئت دولت با جديت سفر به مناطق مختلف كشور را براى شناسايى و رفع مشكلات همه مردم پيگيرى مى كند.
احمدى نژاد با بيان اين كه سامانه جديدى براى پاسخگويى به نامه هاى مردمى تهيه شده است،بر پاسخ گويى به تمام نامه هاى مردم تأكيد كرد و گفت: چنانچه پاسخ برخى نامه ها به طول مى انجامد به علت حجم بسيار زياد نامه‌هاى مردمى است به طوري كه در هر هفته به طور ميانگين بيش از 30 هزار نامه دريافت مى شود.
رئيس جمهور، تشكيل جلسات منظم و پر محتواى شوراى عالى انقلاب فرهنگى، جلسات متعدد با دانشگاهيان و فرهنگيان و ديگر جلسات مرتبط با موضوعات فرهنگى را از جمله فعاليتهاى فرهنگى دولت در سال جديد اعلام كرد و گفت: جهت گيرى دولت در حوزه فرهنگ، تقويت خودباورى، معنويت و شجاعت و تلاش براى احياء فرهنگ اصيل اسلامى - ايرانى در عرصه هاى مختلف است . رييس جمهور همچنين در اين مصاحبه ضمن تشكر و قدردانى از حضور حماسى ملت ايران در مراسم سالروز رحلت حضرت امام خمينى (ره) و گراميداشت سالروز قيام پانزده خرداد از مقام معظم رهبرى به دليل عنايت ويژه ايشان به دولت و همچنين ملت ايران به دليل همراهى و حمايت از برنامه ها و اقدامات دولت تشكر و قدردانى كرد.
احمدى نژاد، حضور پرشور مردم در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) در داخل و خارج كشور را به معنى زنده بودن راه امام (ره) دانست و گفت: خورشيد وجود و افكار آن بزرگوار، از افق بالاترى بر ملتها، مى تابد و ملت ايران با رهروى از آن حضرت راه عزت، سرافرازى و شكوفايى را با خودباورى مى پيمايد.
رئيس جمهور همچنين از ابراز احساسات و عواطف و پيامهاى تسليت قشرهاى مختلف مردم، علما،دانشگاهيان و بخصوص مقام معظم رهبرى به مناسبت درگذشت مرحوم حاج احمد احمدى نژاد تشكر و قدردانى كرد.