انتخاب سوم تیر بیانگر رشد و آگاهی سیاسی مردم است

علی مطهری فرزند استاد شهید مطهری درنشستی علمی که با موضوع حماسه سوم تیر، علل و چرایی عصر امروز در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: می‌توان علت رای مردم به احمدی‌نژاد را مبنی بر این دانست که مردم احساس کردند ما از انقلاب دور شده‌ایم و این نشان دهنده رشد و آگاهی سیاسی مردم ماست و مردم به خوبی می‌دانند که ما در راه یا در بیراهه حرکت می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه اسلام متشکل از عدالت اجتماعی، آزادی و استقلال اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است افزود: ما در سال‌های موسوم به اصلاح طلبی از این اهداف دور شده‌ایم و شاید عده‌ای گمان کنند مصادره به مطلوب کردند و جریان اصلاحات را از مسیرش خارج کردند، درحالیکه باید گفت اشتباه و لغزشی ازسوی اصلاح طلبان صورت نگرفت و چنانچه حکومت دوباره در دست آن گروه بیفتد باز هم همان مسائل تکرار خواهد شد.

 

علی مطهری گفت: ازاصول فکری اصلاح طلبان این بود که آنان معتقد بودند یک مرجع رسمی برای قرائت دین نداریم و هر کسی بنا به معلوماتش یک برداشت از دین دارد و نتیجه‌اش به تعبیری ایدئولوژی زدایی از کشور و انقلاب بود.

 

وی زائل کردن تعصب دینی را یکی دیگر از اندیشه‌های اصلاح‌طلبان دانست و تصریح کرد: ما از بین سه نوع تعصب افراطی، تفریطی و معتدل معتقد به تعصب معتدل هستیم و در دوره اصلاح‌طلبان تلاش بر این بوده  تعصب دینی از جامعه زدوده شود و بارزترین نمونه آن اعلام بی معنی بودن امر به معروف و نهی از منکر از جانب آنان بود.

 

این فعال سیاسی تصریح کرد: دور شدن از عدالت اجتماعی و بی توجهی به آن یکی دیگر از آثار حکومت اصلاح‌طلبان بود و تا اندازه‌ای استقلال گذشته خود و احساس غرور و حماسه‌ای که در گذشته وجود داشت به نوعی کم رنگ شد ونوعی خود باختگی در این مسائل به وجود آمد.

 

وی افزود: پس ازانقلاب اسلامی قطعا به نوعی به استقلال اقتصادی دست یافتیم و استقلال فرهنگی هم زیربنای استقلال اقتصادی و سیاسی است و باید گفت جلو بودن کشورهای غربی از لحاظ سیر اقتصادی و تکنولوژی مبنایی برای پیشرفتگی آنان در بحث فرهنگی نیست.

 

علی مطهری نقطه مثبت جریان اصلاحات را تنها در رشد آزاد اندیشی دانست و گفت: در گذشته به این مقوله بهایی داده نمی‌شد ولی در دوره اصلاحات این تابو شکسته شد و مردم کشورمان به خوبی دریافتند ما از آرمان‌های انقلاب در حال دور شدن هستیم.

 

این فعال سیاسی ادامه داد: اشتباه مدعیان اصلاحات هم همین بود که فکر کردند مردم به اصول فکری آنان رای دادند درحالی که مردم فکر می‌کردند اهداف امام و اصول انقلاب در مبانی فکری آنان وجود دارد و در سوم تیر هم مردم دوباره به دنبال اسلام بودند و معتقدم این بار تشخیص‌شان درست بود.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش در ارزیابی عملکرد دولت جدید اظهار داشت: دولت جدید در مسئله عدالت اجتماعی تا حدودی موفق بوده و پرداختن به مسائل شهرستان‌ها که مسئله‌ای حائز اهمیت است به گونه‌ای که در دولت قبلی فقط به چند شهر خاص و بزرگ بهاء داده می‌شد و بقیه شهرستان‌ها واقعا مظلوم بودند را می‌توان امری مهم برشمرد.

 

فرزند شهید مطهری افزود: در دولت احمدی‌نژاد آن صلابت و حماسه انقلابی و روحیه استقامت بار دیگر به اهداف انقلاب بازگشت به گونه‌ای که آثار بسیار خوبی در وحدت اسلامی، ملت‌های عرب و میان کشورهای مسلمان داشته است. در این راستا باید کینه‌های خود با اعراب را که تخم آن در رژیم شاه کاشته شده است از بین ببریم و در دولت جدید تاحدی به این توفیق دست یافته‌ایم. باید مسائل ترک و فارس و شیعه و سنی را حل کنیم و باید انتقاداتی را که به ما می‌شود بپذیریم و مطمئن باشید اگر حضرت امام خمینی رحمة‌الله‌عليه زنده بودند قطعا راضی نبودند به وسیله آمریکا صدام از میان برداشته شود.

 

وی عملکرد دولت جدید درمسائل فرهنگی را بسیار ضعیف دانست و گفت: تحولی در اقدامات فرهنگی ما انجام نشده و هنوز اقدامات دولت گذشته در عرصه فرهنگی در حال انجام است و همین امر باعث دور شدن مردم دین دوست از دولت جدید خواهد شد.

 

این فعال سیاسی با بیان اینکه شهید مطهری در زمان رژیم شاه به روی مسائل حساسیت زیادی داشتند، افزود: اسامی که انتخاب می‌کنم باید اسامی درست و پرمعنایی باشد ولی دراین خصوص هیچگونه نظارتی وجود ندارد.

 

مطهری درپایان اظهار داشت : اکنون صدا و سیمای ما خجالت می‌کشد دم از اسلام بزند و چنانچه دولت جدید بخواهد به این سیاست‌های فرهنگی خود ادامه دهد اشتباهات زیادی را مرتکب خواهد شد و بسیاری از حمایت‌های مردمی را از دست خواهد داد.