گزارش مجلس از تشنج در سخنرانی‌ها‌شمی در قم

مخبر كمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در جلسه امروز كمیسیون كه با حضور وزرای اطلاعات، كشور و استاندار قم برگزار شد،به نتیجه رسیدیم كه حركت عوامل تنش در سخنرانی‌ها‌شمی رفسنجانی در قم از سوی موسسه امام خمینی سازماندهی نشده‌ است.

به گزارش فارس، كاظم جلالی درخصوص جلسه امروز كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرنگاران گفت: در جلسه امروز كمیسیون، مسئله اغتشاش در سخنرانی آیت الله‌ها‌شمی رفسنجانی با حضور وزرای اطلاعات، كشور و استاندار قم بررسی و استاندار قم شرحی از مسئله ارائه كردند.
وی افزود: استاندار قم اعلام كردند كه دعوت از آیت الله‌ها‌شمی رفسنجانی برای سخنرانی در 15 خرداد توسط شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و آیت الله مسعودی تولیت آستان حضرت معصومه صورت گرفته بود و چند روز قبل از 15 خرداد تلفن‌های متعددی به استاندار و شوراهای هماهنگی تبلیغات اسلامی و دفتر آقای مسعودی در اعتراض به دعوت از‌ها‌شمی و تهدید به بر هم زدن جلسه شده بود.
جلالی به نقل از استاندار قم خاطر نشان كرد: این تلفن‌ها عمدتاً از طرف افرادی صورت گرفته كه قصد بر هم ریختن جلسه را داشتند.
جلالی افزود: بنا به گفته استاندار قم، اداره كل اطلاعات و استانداری قم تلاش زیادی كردند تا این اعتراضات را به حداقل برسانند و در این خصوص با كسانی كه در این خصوص تاثیر گذار بودند، صحبت‌هایی انجام شد تا حرمت آقای‌‌ها‌شمی رفسنجانی و مراسم 15 خرداد حفظ شود.
مخبر كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به نقل از استاندار قم تصریح كرد: توزیع كنندگان اطلاعیه در قبل از سخنرانی آقای‌ها‌شمی رفسنجانی نیز دستگیر شدند و پرونده آنها در دادگاه ویژه روحانیت مطرح است.
وی گفت: بنا به گفته استاندار پس از 20 دقیقه صحبت آقای‌ها‌شمی رفسنجانی یكی از معترضین خطاب به‌ها‌شمی می‌گوید سؤالی دارم كه از ناحیه حاضران دعوت به سكوت می‌شود و این روال 2 دقیقه تا نفر پنجم ادامه می‌یابد.
جلالی گفت: این افراد خواهان طرح سؤال خود شده و اعتراضات و خواسته خود را مبنی بر انجام سؤال مطرح می‌كنند؛ لذا بحث ساماندهی و هماهنگی در بین این افراد وجود داشته است.
نماینده شاهرود اظهار داشت: در این جلسه همچنین استاندار قم تاكید كردند كه آقای‌ها‌شمی رفسنجانی بعد از این موضوع صحبت خود را به لحاظ محتوا كوتاه كردند، ولی آن‌را ناتمام نگذاشتند.
جلالی در ادامه بیان داشت: بنا به گفته استاندار قم در این رابطه پنج نفر دستگیر شدند كه با تودیع وثیقه آزاد شدند و پرونده آنها در دادگاه ویژه روحانیت تحت بررسی است.
وی گفت: بنا به گفته مسئولان، دستگیر شدگان نه از جانب ماموران اطلاعاتی و نه از جانب محافظین مراسم كتك نخورده‌اند، بلكه توسط مردم كتك خورده‌اند.
وی افزود: استاندار قم بر این نكته تاكید كردند كه پس از جلسه، آقای‌ها‌شمی رفسنجانی نسبت به برخورد با معترضین اعتراض داشته و نگران بودند كه چرا با این افراد این‌گونه برخورد شده و اجازه می‌دادند سؤال كنندگان سؤال خود را مطرح كنند؛ لذا در آن جلسه اعلام كردند كه شاكی كسی نیستند و شكایتی ندارند.
جلالی با بیان اینكه نمایندگان حاضر در جلسه نیز نظرات خود در این خصوص را بیان كردند، به نتیجه این جلسه اشاره كرد و گفت: اهانت به آقای‌ها‌شمی در 15 خرداد در شهرهایی مانند قم كه مبدا انقلاب و شهر علم و فضیلت و دانش است، از نظر همگان محكوم است و نسبت به این مساله باید ریشه‌ای برخورد كرد.
مخبر كمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح كرد: دولت اعم از وزارت كشور و اطلاعات اقدامات خوبی در مهار مساله و دستگیری افراد انجام دادند كه امیدواریم از این پس شاهد این‌گونه حوادث نباشیم.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینكه 5 نفر افراد دستگیر شده چه كسانی و وابسته به چه گروهی هستند، گفت: كسانی كه در انتخابات گذشته نظراتی داشته و نسبت به آقای‌ها‌شمی رفسنجانی انتقاداتی داشته‌اند و 3 نفر از آنها وابستگی به یك موسسه‌ای در قم ( موسسه امام خمینی) دارند، اما اینكه حركت آنها از سوی موسسه سازماندهی و هدایت شده باشد، از سوی مسئولان حاضر در جلسه انكار و رد شد.
جلالی با بیان اینكه تفرقه افكنی در شرایط فعلی كشور پدیده خوبی نیست، گفت: هر كس تفرقه ایجاد كند و دل‌های مسئولان را نسبت به هم مكدر كند، طبعاً انگیزه‌اش خدمت به كشور نیست.

/ 0 نظر / 5 بازدید