رويترز": "بوش" مجبور به صرفنظر از خواسته‌هاي خود درقبال ايران شد

خبرگزاري رويترز امروز(سه شنبه) در گزارش تحليلي خود درمورد برنامه هسته‌اي ايران نوشت، "جرج بوش"، رئيس جمهوري آمريكا براثر فشار كشورهاي جهان، ضعف سياسي و نبود راه‌حل جايگزين، مجبور شد از خواسته‌هاي خود كه تاچندي پيش به آنها پايبند بوده، چشم‌پوشي كند و از لحن حماسي خود براي متحد كردن، به گفته او، "قدرتهاي بين‌المللي" عليه ايران دست بكشد.

اين خبرگزاري با مطرح كردن اين پرسش كه "بوش تا كي مي‌تواند اتحاد هم‌پيمانان خود را براي مقابله با ايران حفظ كند؟" نوشت: بوش با اين چالش بزرگ مواجه است كه تا چه اندازه‌اي مي‌تواند اتحاد مجموعه كشورهاي ‪ ۵+۱‬را حفظ كند و مانع از ايجاد اختلاف ميان آنان شود و آيا بايد با ايران، دشمن سرسخت آمريكا در ‪ ۲۶‬سال گذشته‌كه چهارمين صادركننده بزرگ نفت در جهان نيز هست، كنار بيايد يا به لحن تهديد آميزي كه همواره به آن متوسل شده است، ادامه دهد.

رويترز ادامه داد: جالب اينجاست كه آمريكا عليرغم گذشت چند سال از مطرح كردن نام ايران به عنوان يك كشور به گفته خودش "ناسازگار" خواستار مذاكره مستقيم با تهران در زمينه مسايل هسته‌اي شده و از لحن تهديد آميز خود در اين زمينه به شدت كاسته است.

از اين رو آمريكا، روسيه، چين، فرانسه و انگليس، پنج عضو دايمي شوراي امنيت، بعلاوه آلمان، موفق شدند در نشست هفته گذشته خود در وين در مورد ارايه مجموعه پيشنهاداتي به ايران به توافق برسند.

اين طرح با هدف ترغيب ايران به چشم‌پوشي از برنامه هسته‌اي آن صورت مي‌گيرد، برنامه‌اي كه تهران همواره آن را صلح‌آميز توصيف مي‌كند ولي آمريكا مدعي است كه اهداف نظامي دارد.

به نوشته رويترز، منتقدين سياست بوش در آمريكا مي‌گويند كه اين طرح درنهايت، واشنگتن را به ارايه امتيازات ديگري به ايران مجبور مي‌كند و به موافقت آمريكا با ادامه پژوهشهاي هسته‌اي و پيشبرد اين گونه فعاليت‌ها در خاك ايران نيز كشيده مي‌شود.

"ري تاكي" از شوراي روابط خارجي آمريكا در اين زمينه گزارش مي‌دهد:
"بي‌شك ايران احساس مي‌كند كه از موضع قدرت مذاكره مي‌كند و آمريكا نمي‌تواند حمايت قدرتهاي بزرگ را براي اعمال هرگونه تحريم عليه اين كشور جلب كند و يا عليه اين كشور به زور متوسل شود.

رويترز در گزارش خود مي‌افزايد، آمريكا براي جلب موافقت روسيه و چين كه قبلا با اتخاذ هرگونه اقدام قاطع عليه ايران مخالفت مي‌كردند، تصميم گرفت مساله ارجاع پرونده هسته‌اي ايران به شوراي امنيت را تا اطلاع ثانوي به تعويق اندازد واز لحن تند خود در اين زمينه بكاهد.

آمريكا برخلاف گذشته در چارچوب مجموعه پيشنهادات اروپا به تهران موافقت كرده است كه ايران در صورت توقف فعاليات‌هاي هسته‌اي خود، امكان استفاده از رآكتور آب سبك را داشته باشد و به امتيازات اقتصادي ديگري نيز دست يابد.

بر اساس اين تصميم، روسيه و چين نيز اين امكان را خواهند داشت كه در صورت مخالفت ايران با اين پيشنهادات، تحريم‌ها را نپذيرند.

اين گزارش در پايان متذكر مي‌شود كه برخي از مقامات آمريكايي معتقدند، صرفنظر از هرگونه موضع‌گيري ايران، حفظ اتحاد كشورهاي هم پيمان آمريكا دربرابر ايران كاري بس دشوار خواهد بود.

/ 1 نظر / 3 بازدید
احمدی نژاد fans

سلام لینک شما اضافه شد منتظر پیشنهادهای سازنده شما هستم...