برگزاری نشست مشترك بین‌ها‌شمی رفسنجانی و مصباح یزدی

سخنگوی جامعه‌ی مدرسین اعلام كرد كه حجت‌الاسلام والمسلمین‌ها‌شمی رفسنجانی و آیت‌الله مصباح یزدی به عنوان دو چهره‌ی موثر كه از استوانه‌های نظام هستند، برای انتخابات خبرگان، در فهرست جامعه‌ی مدرسین در تهران قرار دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین غروی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این‌كه تا دو سه هفته‌ی آینده، فهرست انتخابات خبرگان جامعه‌ی مدرسین در بیشتر استان‌ها آماده می‌شود، گفت: فهرست تهران نیز تقریبا مشخص شده، ولی ما فعلا قصد نداریم اسامی آن را اعلام كنیم.

وی گفت: شنیده‌ام كه آقای مصباحی‌مقدم اعلام كرده‌اند آقای‌ها‌شمی رفسنجانی و مصباح یزدی در فهرست آنها قرار دارند. همان‌طور كه گفتم این دو شخصیت بزرگوار در فهرست جامعه‌ی مدرسین نیز هستند.

سخنگوی جامعه‌ی مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این‌كه جامعه‌ی مدرسین و جامعه‌ی روحانیت با یكدیگر دارای اشتراكاتی هستند، گفت: البته این امر به این معنا نیست كه فهرستشان صد در صد شبیه هم باشد.

در این راستا خبرنگار ایسنا با تعدادی دیگر از اعضای جامعه مدرسین نیز گفت‌وگو كرده است.


آیت‌الله ممدوحی دیگر عضو جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم نیز با استقبال از این‌كه‌ها‌شمی رفسنجانی و مصباح یزدی در فهرست تشكل متبوعش قرار گرفته‌اند، گفت: این دو، پشتوانه‌های نظام هستند، هر چند ممكن است اختلاف سلیقه‌هایی داشته باشند كه من در این امر نیز مطمئن نیستم.

وی گفت: ساده‌انگاری است كه بگوییم‌ها‌شمی رفسنجانی و مصباح یزدی با یكدیگر دارای اختلافات عمده‌ای هستند. عده‌ای از این امر سوء استفاده می‌كنند و به اختلافات دامن می‌زنند، در صورتی كه هر آدم عاقلی می‌داند این دو با یكدیگر مشكلی ندارند.

این عضو جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم، با بیان این‌كه تشكل متبوعش با آگاهی به شرایط جامعه، فهرست انتخاباتی خود را تهیه می‌كند، گفت: متاسفانه گویی برخی رسانه‌ها نان‌شان را در اختلاف می‌بینند و سعی می‌كنند اگر اختلاف سلیقه‌ای وجود دارد، آن را بزرگ كنند.

وی تاكید كرد: جامعه‌ی مدرسین عاقلانه و حكیمانه كار می‌كند و تحت تاثیر این تبلیغات قرار نمی‌گیرد.

ممدوحی گفت: البته من هنوز به صورت دقیق نمی‌دانم كه این دو شخصیت در فهرست جامعه‌ی مدرسین قرار گرفته‌اند یا نه. چون هنوز جامعه‌ی مدرسین اطلاعیه‌ای نداده است. ولی این سخن من به معنای رد سخنان آقای غروی نیست.

بنابراین گزارش هم‌چنین سید احمد خاتمی عضو جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم، با بیان این‌كه مصباح یزدی و‌ها‌شمی رفسنجانی دو استوانه‌ی نظام و هر دو دارای ویژگی‌های مشترك و فراوانی هستند، گفت: هر دو از كسانی هستند كه از قبل از انقلاب درد انقلاب را داشته‌اند و برای آن زحمات زیادی كشیده‌اند.

خاتمی در ادامه به سوابق مبارزاتی‌ها‌شمی رفسنجانی اشاره كرد و گفت: وی در زندان به مدت طولانی بوده است و تحت شكنجه‌ی طاغوت قرار گرفته، این را هیچ كس نمی‌تواند انكار كند. از طرف دیگر آیت‌الله مصباح یزدی نیز زحمات زیادی كشیده‌اند كه نمونه‌ای از زحمات ایشان در نشریه‌ی بعثت توسط انتشارات سروش منتشر شده و این خود نشانه‌ای از سابقه‌ی مبارزاتی‌شان است.

وی گفت: همان‌طور كه گفتم هر دو در مسیر انقلاب تلاش كرده‌اند، لیكن سوابق مبارزاتی آیت‌الله‌ها‌شمی بیشتر است، ولی نمی‌توان این سخن را به این معنا دانست كه آیت‌الله مصباح یزدی فردی انقلابی نبوده است.

عضو جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم، ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تاكنون این دو سربازان مخلص و وفادار نظام اسلامی بوده‌اند. آیت‌الله‌ها‌شمی رفسنجانی در عرصه‌های اجرایی، مدیریتی و سازندگی كشور نقش ایفا كرده و آیت‌الله مصباح یزدی نیز در عرصه‌ی فرهنگ نقش قابل توجهی داشته است.

سیداحمد خاتمی گفت: این دو بزرگوار با تمام وجود نظام اسلامی را قبول دارند و تلاش آنها در جهت اعتلای نظام اسلامی است. آنها در صدد هستند كه این نظام در عرصه‌های مختلف سربلند باشد.

وی در ادامه با اشاره به طبیعی‌بودن اختلاف سلیقه گفت: این یك امر طبیعی است كه نمی‌توان منكرش شد ولی این اختلاف در حدی نیست كه موجب تفرقه و رویارویی شود.

عضو جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم، ادامه داد: قضاوت راجع به این دو بزرگوار باید در ارتباط با شخص آنها صورت بگیرد، چرا كه هم آقای‌ها‌شمی رفسنجانی و هم آقای مصباح یزدی سخنگو ندارند و ما نمی‌توانیم در مورد شخصیت این دو فرد با توجه به رفتار اطرافیان‌شان قضاوت كنیم.

وی با بیان این‌كه دشمن درصدد است فاصله‌ای بین این دو شخصیت ایجاد و این فاصله‌ی خیالی را عمیق كند و اختلاف سلیقه را به صورت یك تفرقه‌ی بزرگ نشان دهد، تصریح كرد: دشمن به دنبال این است كه ثابت كند این دو چهره كه دارای سابقه هستند از هم فاصله گرفته‌اند.

خاتمی گفت: در مورد این دو شخصیت باید منصفانه قضاوت كرد.

این عضو جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم، به حادثه‌ی روز پانزده خرداد در قم نیز اشاره كرد و گفت: ما نباید آن اتفاق را به آیت‌الله مصباح یزدی منتسب كنیم. ایشان مغز متفكر و چهره‌ی نظریه‌پرداز نظام اسلامی در مسائل اعتقادی هستند و مقام معظم رهبری از آیت‌الله مصباح یزدی به عنوان مطهری زمان یاد كرده و از آیت‌الله‌ها‌شمی نیز به عنوان یار دیرینه و برادر همرزم. پس می‌بینیم كه مقام معظم رهبری از هر دو این شخصیت تجلیل كرده است.

وی گفت: آقای‌ها‌شمی معتقدند افراد در بیان نظرات و اعتقادات آزاد هستند و ممكن است هر فردی اختلاف سلیقه داشته باشد. من معتقدم ممكن است افرادی به آقای‌ها‌شمی نقد داشته باشند ولی این نقد را باید به صورت خصوصی و در قالب نامه و جلسات پرسش و پاسخ به صورت منطقی، منصفانه و مستدل مطرح كنند. من فكر می‌كنم در جامعه‌ی اسلامی این تحمل وجود داشته باشد كه افراد یكدیگر را به صورت منصفانه نقد كنند. در قم آقای‌ها‌شمی فقط سخنرانی می‌كردند و جلسه‌ی پرسش و پاسخ نبود. موضوع سخنرانی‌شان نیز خوب بود و این جلسه خوب پیش می‌رفت كه متاسفانه این حادثه رخ داد. این اتفاق زیبنده‌ی قم در روز پانزده خرداد نبود. اما بعد از حادثه نیز عده‌ای درصدد سوء استفاده برآمدند.

خاتمی گفت: حال فرض كنیم عده‌ای كه این حادثه را به وجود آورده‌اند خود را به آیت‌الله مصباح یزدی منسوب كنند، ولی این دلیل نمی‌شود كه ما این اتفاق را به آیت‌الله مصباح یزدی نسبت دهیم و ایشان را تخریب كنیم؛ مطمئنا این كار شایسته‌ای نیست.

عضوجامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم، گفت: من بعد از انتخابات ریاست جمهوری این دغدغه و تلاش را داشتم كه از بزرگان كشور بخواهم نشست مشتركی بین آیت‌الله مصباح یزدی وآیت‌الله‌ها‌شمی رفسنجانی برگزار كنند تا با برگزاری این نشست زمینه‌ی بسیاری از سوء استفاده‌ها از بین برود كه گویی این امید در حال تحقق یافتن است.

وی گفت: در صورتی كه نشست مشتركی بین این دو بزگوار برگزار شود توطئه‌های عمیق دشمنان انقلاب خنثی می‌شود چرا كه همه می‌دانند آقایان‌ها‌شمی رفسنجانی و مصباح سرمایه‌ی انقلاب هستند و باید حفظ شوند.

با توجه به اظهارنظرهای برخی از اعضای جامعه روحانیت مبارز تهران از جمله مصباحی مقدم مبنی بر بعید نبودن قرار گرفتن‌ها‌شمی و مصباح در یك فهرست و دفاع سیدرضا اكرمی دیگر عضو شورای مركزی جامعه روحانیت مبارز تهران ازاین دو، به نظر می‌رسد این تشكل روحانی نیز مانند دیگر تشكل روحانی اصول‌گرا( جامعه مدرسین ) بی‌علاقه نباشد كه‌ها‌شمی رفسنجانی، عضو خود و مصباح یزدی عضو جامعه مدرسین را در فهرست تهران قرار دهد.

هم‌چنین با توجه به اظهارات سخنگوی جامعه مدرسین مبنی بر این كه جامعتین با یكدیگر در مورد فهرست این انتخابات تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند به نظر می‌رسد قرار گرفتن این دو شخصیت در فهرست انتخابات این نهاد تاثیرگذار، از جمله اشتراكات این دو تشكل محسوب شود.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید